

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.25 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 295 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.1 A |
| Gate Charge | 2.1 nC |
| Drain to Source Resistance | 110 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 93
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14429
Ext.Price$0.14429
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14429 | $0.14429 |
| 10 | $0.13010 | $1.30100 |
| 50 | $0.11731 | $5.86550 |
| 100 | $0.10392 | $10.39200 |
| 500 | $0.09205 | $46.02500 |
| 1000 | $0.08334 | $83.34000 |
| 3000 | $0.07546 | $226.38000 |
| 5000 | $0.07144 | $357.20000 |
